Ostatnie pożegnanie ks. prałata Ryszarda Okińskiego

18 sierpnia 2020 roku,
w wieku 90 lat,
w 58. roku kapłaństwa,
odszedł do Domu Ojca

ś. † p.
ks. prałat Ryszard Okiński

proboszcz naszej parafii w latach 1985-2003

Requiem aeternam dona ei Domine
et lux perpetua luceat ei.

Msza w intencji Zmarłego sprawowana była w czwartek 20 sierpnia o 18.00 pod przewodnictwem ks. bpa Marka Solarczyka.
Msza Święta pogrzebowa za ks. Ryszarda, pod przewodnictwem ks. bpa Romualda Kamińskiego, odprawiona została w naszym kościele w piątek 21 sierpnia o godz. 11.00.
Po Eucharystii ciało Zmarłego pochowane zostało w grobie rodzinnym na cmentarzu Parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim.

Czcigodny Księże Prałacie!

Przychodzimy dziś, by towarzyszyć Ci w ostatniej drodze. Jest to wyraz naszej wdzięczności za posługę i czas, jaki z woli Bożej nam ofiarowałeś.
35 lat temu, w lipcu Ksiądz Ryszard przybył do naszej parafii, bardzo wówczas młodej, jako proboszcz. Towarzyszył swojej trzódce i przez lata ją formował. Spokojnie, cierpliwie, z ogromnym taktem i zaangażowaniem.
Przez lata służył nam głosząc Słowo Boże, udzielając sakramentów. To przez jego kapłańskie ręce Chrystus przychodził do nas w Eucharystii. Udzielał chrztu nowonarodzonym, spowiadał, niósł Pana Jezusa chorym. odprowadzał swoich parafian w ostatniej drodze.
Zawsze uważny, wysłuchiwał wszystkich i niezmiennie ukazywał sedno powołania każdego człowieka- powołanie do świętości. Zawsze w cieniu Mistrza, wskazujący, że to Pan Jezus jest na pierwszym miejscu. Służył Mu z największą miłością i oddaniem. Był jego współczesnym Apostołem.
Gdy przeszedł na emeryturę pozostał z nami jako rezydent parafii. Służył pomocą, posługą w konfesjonale, przy ołtarzu. Mimo wieku, często braku sił, trwał wiernie w swojej kapłańskiej służbie. Jeszcze niedawno był wśród nas, choć coraz słabszy ciałem, niezłomny duchem. Skromny, dobry, łagodny.
Teraz Pan powołał go do siebie. Trudno nam to po ludzku zrozumieć, ale po chrześcijańsku żegnamy go z nadzieją zmartwychwstania i wiecznego szczęścia. W dniu śmierci naszego czcigodnego Księdza Ryszarda Pan Jezus w Ewangelii mówił do swoich uczniów: „ Zapewniam was: ponieważ poszliście za mną, to przy odnowieniu świata, kiedy Syn Człowieczy zasiądzie na chwalebnym tronie, również i wy zasiądziecie na dwunastu tronach (…) I każdy, kto ze względu na mnie opuści dom, braci, siostry, ojca, matkę, dzieci lub pole, stokroć więcej otrzyma i będzie miał udział w życiu wiecznym”.
Ksiądz Ryszard dla Chrystusa poświęcił całe życie, a my jesteśmy tego świadkami. Dlatego dziś w imieniu pustelnickiej wspólnoty parafialnej, Liturgicznej Służby Ołtarza, władz samorządowych miasta Marki, chcemy powiedzieć dziękujemy! Niech Pan wynagrodzi Twój trud i twoją posługę czcigodny nasz Ojcze. Bo właśnie Ojcem stałeś się dla nas , kochając to miejsce i każdego z nas. Niech Bóg, Ojciec Miłosierdzia przyjmie Cię prowadzonego przez Ukochaną Matkę, patronkę naszej parafii, Najświętszą Pannę Maryję.
Czekaj na nas czcigodny Księże  w progu Ojcowskiego Domu, jak czekałeś w progach tej Świątyni. Będziemy modlić się za Ciebie, tak jak Ty niestrudzenie modliłeś się za nas. Do zobaczenia w niebie!