Ogłoszenia parafialne z 18 lipca 2021 r.

XVI Niedziela Zwykła

1. Przypominamy, że w lipcu i sierpniu Msze Św. niedzielne sprawowane są o 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Nie będzie Mszy niedzielnej o godz. 7.00.
    Msze Św. w dni powszednie w lipcu i sierpniu sprawowane są o 7.00 i 18.00 (zamiast o 8.00 i 18.00).
    Kancelaria parafialna w lipcu i sierpniu funkcjonować będzie wyłącznie w środy (16.30 – 17.30) i czwartki (19.00 – 20.00).
  2. Sakrament pokuty sprawowany jest codziennie przed Mszą Św.
  3. Środa – o godz. 18.00 Msza Św. zbiorowa poprzedzona nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
  4. Czwartek – święto św. Marii Magdaleny.
  5. Piątek – święto św. Brygidy, patronki Europy. Po wieczornej Mszy zachęcamy dzieci, młodzież, dorosłych do osobistej modlitwy w ciszy przed Najświętszym Sakramentem. Adoracja trwa do godz. 20.00.
  6. W przyszłą niedzielę z racji wspomnienia św. Krzysztofa odbędzie się poświęcenie pojazdów. Obrzęd będzie przeprowadzany po każdej Mszy św. tj. 9:00, 10:30; 12:00 i 18:00. Ksiądz będzie błogosławił przy głównej bramie kościoła, prosimy, by pojazdami podjeżdżać ulicą Jutrzenki.
  7. Papież ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z jego woli ma on przypadać na czwartą niedzielę lipca. W tym roku obchodzić go będziemy po raz pierwszy, w przyszłą niedzielę 25 lipca. Tego dnia organizowane są: akcje rodzinne by umożliwić przybycie do kościoła lub odwiedzenie swoich babć i dziadków, a także niespokrewnionych osób starszych z terenu własnej wspólnoty i przekazanie im orędzia papieża, które jest dostępne w sieci internetowej.
    • Odwiedziny stanowią widomy znak Kościoła, który wychodzi do innych. W czasach dystansu społecznego, spowodowanego pandemią, odwiedziny pokazują, że istnieje sposób, aby być blisko osób starszych, zachowując jednocześnie środki bezpieczeństwa.
    • Odwiedziny to osobisty wybór, by wybrać się i pójść z pośpiechem do innych (por. Łk 1, 39), tak jak zrobiła to Maryja, udając się w odwiedziny do swej starszej krewnej Elżbiety.
    • Odwiedziny stanowią okazję dla wnuków i wszystkich młodych ludzi, by swoim babciom i dziadkom lub innym starszym osobom, które zdecydują się odwiedzić, powiedzieć „Jestem z tobą zawsze”.
    • Przy okazji odwiedzin można też wręczyć starszej osobie prezent, np. kwiaty, i wspólnie odmówić modlitwę przygotowaną na ten Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.
    • Odwiedziny mogą być także okazją do ofiarowania osobie starszej, zwłaszcza tej, która od dłuższego czasu nie opuszczała swojego domu, możliwości przyjęcia sakramentów pojednania i Eucharystii.
    • Odwiedziny mieszkającej samotnie starszej osoby stanowią jeden ze sposobów na uzyskanie odpustu zupełnego, udzielonego z okazji tego Światowego Dnia.
    • Tam, gdzie obostrzenia sanitarne wciąż uniemożliwiają osobiste odwiedziny, miłość może użyć wyobraźni, aby znaleźć sposoby dotarcia do samotnych osób starszych przez telefon lub media społecznościowe.
    • Zachęcamy do dzielenia się przesłaniem Światowego Dnia poprzez publikowanie zdjęć z takich odwiedzin w mediach społecznościowych, używając hashtagu #IamWithYouAlways;
  8. Odpust zupełny (ad 7):
    • Penitencjaria Apostolska ogłosiła 13 maja dekret o udzieleniu odpustu z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
    • Osoby starsze mogą uzyskać odpust uczestnicząc w jednej z Mszy św. odprawianych z okazji tego Światowego Dnia.
    • Z uwagi na nadal utrzymujący się stan zagrożenia zdrowia i fakt, że niektórzy seniorzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć we Mszy św. z powodów zdrowotnych, odpust obejmie również tych, którzy będą uczestniczyli we Mszy za pośrednictwem telewizji, radia lub Internetu.
    • Udziela się także odpustu tym wszystkim, którzy w tym Światowym Dniu wykonają „uczynek miłosierdzia”, odwiedzając samotną osobę starszą.
    • W miejscach, gdzie władze publiczne wyraźnie zabraniają osobistych odwiedzin, aby uniknąć zarażenia, możliwe jest także uzyskanie odpustu poprzez spotkanie wirtualne.
  9. Wszystkim, którzy udają się na urlop czy wakacyjny wyjazd życzymy odkrywania śladów Boga w dziełach stworzonych i bezpiecznego wypoczynku.